בעיות נשימה נפוצות

אחד הדברים הידועים על נגיף הקורונה הינו הפגיעה שהוא גורם לריאות של החולה בו. בעקבות כך, אנשים אשר חווים בעיות בנשימה או חולים במחלות כרוניות הפוגעות בתפקודה התקין של מערכת זו, נמצאים בקבוצת סיכון גבוהה בנוגע לנגיף הקורונה. לכן, בעיות בנשימה מחייבות טיפול מיוחד בתקופת הקורונה, על מנת לצמצם את חומרת הפגיעה של הנגיף במקרה של הידבקות.

דום נשימה בשינה

דום נשימה בשינה, או הפרעת נשימה חסימתית בשינה, הינה תופעה שכיחה ביותר בעולם הפרעות השינה. התסמונת מתאפיינת ביקיצות חוזרות ונשנות במהלך הלילה, אשר נגרמות כתוצאה מחסימות של דרכי הנשימה העליונה. חסימות אלו יוצרות הפסקת נשימה, אשר אורכת בדרך כלל זמן קצר של 10 – 30 שניות, אך גורמת בהכרח להתעוררות הגוף לצורך הסדרת הנשימה. התסמונת מלווה גם בנחירות רמות, שהיא התסמין הבולט ביותר שלה, והסובלים ממנה מדווחים על יובש בפה, תחושת מחנק וכאבי ראש. כתוצאה מהיקיצות הרבות במהלך הלילה, תופעת הלוואי המרכזית של התסמונת היא עייפות כרונית ומתמשכת, אשר מפריעה מאוד לתפקוד.
התסמונת אמנם אינה מסוכנת בפני עצמה, אך ע"פ מחקרים רבים, היא מהווה גורם סיכון למחלות מסכנות חיים כגון לחץ דם גבוה ושבץ מוחי.
אחת מדרכי הטיפול המוכרות הינה שימוש במכשיר מחולל חמצן במהלך הלילה, כמו מכשיר CPAP. מכשיר זה מחדיר לריאות אוויר בלחץ חיובי לאורך זמן וכך משאיר את נתיבי הנשימה פתוחים לאוויר. שימוש במכשיר זה משפר את איכות השינה ויכול לאפשר שינה רציפה לאורך כל הלילה, דבר הנחשב למהותי ונדיר מאוד ללוקים בתסמונת.

אסתמה

אחת ממחלות הנשימה המוכרות ביותר היא האסתמה, כאשר 5-7 אחוזים מן האוכלוסייה סובלים ממנה. זוהי מחלה כרונית דלקתית בסימפונות (דרכי הנשימה), שגורמת לעיתים לחסימה בהן, המתבטאת בקוצר נשימה, צפצופים בנשימה, שיעול וליחה. המחלה מתאפיינת בתקופות רגיעה ותקופות החמרה מבחינת ההתקפים, אשר רובם מחמירים בשעות הלילה או לפנות בוקר.
לא ידוע מהו הגורם הישיר למחלה, ומקובל לראות זאת כשילוב בין מספר גורמים כמו תורשה והשפעות של זיהום אוויר או השפעות סביבתיות אחרות.
כאמור, המחלה הינה כרונית ולכן לא ניתנת לריפוי, אך טיפול בה יכול למנוע התקפים חוזרים ולהקל על תקופות ההחמרה. רוב הטיפול נעשה באמצעות משאפים, חלקם מניעתיים לשימוש בשגרה, וחלקם כטיפול מיידי בעת התקף.

דלקת ריאות

דלקת ריאות הינה זיהום ברקמת הריאה, אשר יכול להיגרם מחיידקים או מווירוסים, ובמקרים נדירים, מפטריות. הזיהום, אשר פוגע בשקיקי האוויר הנמצאים בריאות ואחראים על קליט החמצן והעברתו לזרם הדם, גורם לפגיעה במערכת העברת החמצן לאיברים השונים.
תסמיני המחלה הם צמרמורות, חום גבוה, שיעול, קוצר בנשימה, דופק וקצב נשימות מואצים, וכאבים בחזה. ברוב המקרים הקלים יופיעו רק חלק קטן מן התסמינים, בעיקר שיעול וחום, לעומת החולים הקשים אשר ייתכן כי יופיעו במקביל מספר רב של תסמינים.
הטיפול במחלה הוא בדרך כלל באמצעות אנטיביוטיקה, מכיוון שקשה מאוד להבדיל בין דלקת ריאות חיידקית לזו הנגיפית. במידת הצורך ועל פי חומרת מצבו של החולה, האנטיביוטיקה יכולה להיות מוזרקת לווריד. במקביל לטיפול האנטיביוטי, יש להרבות במנוחה, להקפיד על שתיה מספקת ולעשות מאמצים להורדת החום.