איך מתמודדים עם חובות בעקבות טיפולים רפואיים?

איך מתמודדים עם חובות בעקבות טיפולים רפואיים?

חובות רפואיים הם בעיה קשה ונפוצה שעמה מתמודדים רבים בישראל. עלות הטיפול הרפואי במדינתנו גבוה ביותר, ומקרים רבים מצריכים הוצאה של עשרות ומאות אלפי שקלים מכיסם של המטופלים. למרבה הצער, ביטוחי הבריאות אינם מכסים את מלוא העלויות ורבים נקלעים לחובות כבדים כתוצאה מכך. במאמר זה נבחן את הסיבות למצב זה, נסקור את האפשרויות השונות להתמודדות עם חובות בעקבות טיפולים רפואיים, כולל בחינה מעמיקה של הביטוחים הרפואיים ודרכי התגוננות נוספות.

הגשת בקשה לפטור מתשלום

ניתן להגיש בקשה לוועדת פטורים בבתי החולים על מנת לקבל פטור מלא או חלקי מתשלום בגין אשפוז או טיפול רפואי יקר. הוועדה בוחנת את מצבו הסוציו אקונומי של המבוטח ועשויה לאשר הנחה ניכרת ואף פטור מלא מתשלום במקרים מסוימים. חשוב להגיש בקשה זו בהקדם האפשרי על מנת למנוע הצטברות של חובות.

יש לצרף לבקשה את כל המסמכים הרלוונטיים כגון שכר בן/בת הזוג, דמי אבטלה, קצבאות נכות או הבטחת הכנסה, חשבונות עדכניים של הוצאות קבועות וכמובן את פירוט גובה החוב הרפואי. ככל שהוועדה תשתכנע שאכן אין ביכולתכם לשלם את הסכום במלואו, כך תגדל הסבירות לקבלת מענה חיובי. שימו לב כי במידת הצורך ניתן גם לערער על החלטת הוועדה.

פנייה לעמותות סיוע

קיימות עמותות סיוע רבות המספקות סיוע כלכלי לחולים הזקוקים לטיפול רפואי יקר שאינו מכוסה במלואו על ידי קופות החולים וביטוחי הבריאות. באמצעות תרומות, העמותות מסייעות לכיסוי חובות שנוצרו כתוצאה מניתוחים, טיפולי הקרנות, תרופות יקרות ועוד. כדאי לברר האם ניתן לפנות לעמותה המתאימה למצב הרפואי.

ישנן עמותות כלליות וישנן עמותות המתמקדות בתחומי מחלות ספציפיים כגון סרטן, לב, כליות ועוד. חשוב לעיין בקריטריונים של העמותה ולהגיש בקשה מסודרת עם כל המסמכים הרפואיים והכלכליים הנדרשים. במקרים מסוימים ניתן אף לקבל מימון של העמותה ישירות לגורמים הרפואיים המטפלים ובכך לחסוך למטופל את צבירת החובות מלכתחילה.

הכרזה על חדלות פירעון

אחת האפשרויות היא להכריז באמצעות עורך דין חדלות פירעון על מצב שבו אינך יכול להחזיר את החובות שנוצרו. במקרה כזה עשוי בית המשפט לתת צו הפטר שימחק חלק ניכר מהחובות, בתנאי שהוכח שאין ביכולתך להחזירם. יחד עם זאת, הדבר כרוך בהליך משפטי מורכב.

עורך הדין ילווה אתכם בתהליך מול בית המשפט, יגיש בשמכם את הבקשה להכרזת חדלות פירעון, יציג את המסמכים הרלוונטיים וינהל את המשא ומתן אל מול הנושים. בתום התהליך, אם יאושר צו ההפטר, תהיו זכאים ל"התחלה חדשה" כאשר חלק ניכר מהחובות ימחקו. עם זאת חשוב לזכור כי ייתכנו השלכות שליליות על דירוג האשראי שלכם בעקבות ההליך.

מימוש ביטוח מחלות קשות

חולים שאובחנו במחלה קשה והצטרפו בעבר לביטוח מחלות קשות, עשויים להיות זכאים לתגמולי ביטוח נכבדים. כספים אלה ניתנים על מנת לסייע במימון טיפולים רפואיים, בדרך כלל ללא הגבלת שימוש. לכן, ניתן להשתמש בהם גם לכיסוי חובות שנוצרו כתוצאה מהמחלה.

יש לפנות לחברת הביטוח עם מסמכים רפואיים המאמתים את המחלה ולהגיש תביעה למימוש הזכאות בהתאם לתנאי הפוליסה. הסכומים משתנים בהתאם לגובה הפוליסה ויכולים להגיע עד מאות אלפי שקלים במקרים של מחלות קשות במיוחד. חשוב לבדוק זאת גם אם חלפו שנים רבות מהרגע בו נרכשה הפוליסה.

לסיכום

כמו שאתם מבינים, אם נקלעתם לחובות כספיים גבוהים בעקבות טיפול רפואי יקר, יש הרבה מה לעשות בעניין. תמיד מומלץ להתייעץ עם מומחים בנושא, ויפה שעת אחת קודם.

אם אתם צריכים רופא עד הבית, צרו איתנו קשר ונשמח לעזור.

מאמרים נוספים